IMRT Planlaması

IMRT planlaması birçok basamak içerir.

Radyoterapi bölümüne gelirsiniz. Önce bir bilgisayarlı tomografi çekilir. Aynı zamanda tedavi edilecek bölgenin MR veya PET görüntüleri de olabilir.

Bu görüntülerden gelen bilgiler, doğrudan radyoterapi planlanan bilgisayara aktarılır. Tedavi ekibi, bu görüntüleri kullanarak dikkatlice tedaviyi planlarlar. Son derece gelişmiş doz hesaplamaları kullanarak, tümör şekline en iyi uyan, güçlü doz modelini bulurlar. Bu planlama, diğer tip radyoterapi planlamalarından daha uzun sürer.

1.Cilt İşaretlemesi:

Radyoloji teknikerleri, her seansta tedavi edilecek alanı doğrulamak için, sizin cildinize işaret koyabilirler.

2.Kalıp ve Maskeler:

Eğer baş-boyun bölgesinden IMRT alacaksanız, tedavi süresinde plastik bir kalıp giymeniz gerekir. Bunun maske veya kalıp olduğu söylenebilir. Bazı maskeler saydam, bazıları değildir.

Meme, bacak, bazen tüm vücut gibi , vücudun diğer taraflarına uygulanan tedavilerde de kalıp veya maske yapılabilir.

Kalıp veya maske tedavi süresince tedavi alanını sabit tutar. Böylece tedavinizin, olabildiğince doğru olması sağlanır. Böylece, her türlü işaretleme cildiniz yerine maske üzerinde yapılabilir.

3.Planlama Sonrası:

Planlama sonrası, doktorunuzun ve fizikçinizin sizin tedavi planınızı yapması için genellikle 1 hafta beklersiniz. Daha sonra ilk doz radyoterapiyi almak üzere radyasyon verilir.